Buenos Airesben a tangóesteken nem tőrödnek annyit a tangózenével.
A milongák tele vannak argentin zeneZsenikkel, akik tökéletes ismerik már a számokat, és képesek ugyanabban a zeneszámban a megújulásra. A dj-k pedig nem félnek ugyanazokat a számokat játszani napról napra, hétről hétre.
Ugyanazt!
Egyértelmű, hogy a helytelenül összerakott zenékkel el lehet rontani a táncestet, de az itteni milonga lemezlovasok nagyon kevés számból, nagyon kevés változtatással tudják megoldani az egész estét,
Európában a zenét keverők elégedetlenek: Jaj nem játszom az adott számot következő milongán, vagy akár az adott egy hónapon belül, mert ma már lejátszottam!
Buenos Airesben ilyen nincs. A milongákon szinte ugyanazok a tandák szólnak, ugyanazok a jól ismert dallamok csendülnek fel, és legtöbbször ugyanabban az összeállításban.
Meg lehet unni dj-ként? Mindenképpen.
Meg lehet unni táncosként? Semmiképpen.
Táncosként végtelenül sokszor meg lehet hallgatni egy-egy számot. Más-más hangulatban meghallgatni, vagy hangulatot, érzéseket többféleképpen kifejezni, megtalálni benne a különböző hangszerek különböző ritmusát…ésatöbbi..
Nem hiszitek?
Csak hallgassatok bele, hogy nem unják meg ezt a buddhisták, pedig ez azért végtelenül egyszerű az Enrique Rodriguez-hez képest :
Egyszóval nem is csoda, ha egy argentin táncos megtanul végtelenül zenében és zenére táncolni és nemcsak ütemre, hanem kitáncolni például a zongora cirádáit, vagy akármilyen szólamokat. Megtanulja a sokadjára hallott számokat, megtanulja, hogy melyik számnál mit, hogyan kell kiemelni.
(Amire azért mi is képesek vagyunk, de gondoljunk csak bele, hogy néha milyen „nehéz a dolgunk :) „)
Kis túlzással az argentin táncos szinte azt is tudja, hogy adott 19xx-es felvételen a nagybőgős megvakarta a fülét, a második percben pedig egy adott szóló helyett… :D
Ezek a tangóStradivarik egy hangszerként adják magukat a zenéhez.
Európában dívik a „váltsuk meg a világot, vagy legalábbis a tangó táncesteket” dj-ként, ami tulajdonképpen nem rossz dolog, hiszen mindenki fejlődni akar.
Szóval hogy is kellene jó tangó dj-nek lenni? Mi a helyes irány? Már/Még nem tudom. Lehet több helyes irány is van. Lehetséges jó zenét csinálni így is meg úgy is…
P.S. Egy pletyka Juditnak
A Sexteto Milonguero görög félisten énekese ott volt ma a milongán és meglepő módon tud táncolni… :)
Juliant meg szidják mert lemeri játszani kétszer ugyanazt a tandát két egymást követő milongán…
Szerintem teljesen igazad van: én is sokszor nekiállok és agyonhallgatok 1-1 előadót, albumot. Az emberek nagyrésze nem hallgat tangót éjt-nappallá téve. Ezért a zene számukra mindig kissé obscura. Még azok is akik viszonylag jól képzettek zeneügyileg ők sem tudják ANNYIRA a zenét, mint sok porteño, mert egyszerűen nem hallották annyiszor, és nem próbálták megérteni annyiféleképpen. Amikor táncolsz egy-egy igen elvetemülten jó (értsd: ‘sztártanár’) táncosnővel, akkor jön le, hogy ő mennyivel jobban ismeri a zenét mint te, pedig meggyőződésed volt, hogy azt a Bajofondo számot kívülről tudod, és ráadásul nem egy Rodriguez, ergo ‘szinte’ töc-töc az egész. Na nem, meg fogod hallani azt amit eddig még nem mert csinál rá valamit…ott ahol eddig észre sem vetted, hogy volt valami…
Food for thought: a tangó aranykorában minden hónapban új számokat írtak vagy dolgoztak fel újra a zenekarok. Viszont csak élő zene volt, tehát egy este kétlem, hogy kettőnél több zenekar játszott egy helyen. Ha nagyobb együttesekről van szó (orq. tip., vagy még több zenész), akkor pedig szinte biztos, hogy egy milongán egész este ugyanarra a zenekarra táncoltak végig. 2008 novemberében pár dj, akivel beszéltem Bs As-ben, azt mondta, hogy van néhány tucat CD-je (tandákba szedve), kb. azokat variálja a milongákon.
Nekem speciel hiányzik, ha nem hallok „új” vagy legalább régen hallott számokat — kivéve fesztiválokon, mert ott ugye az az elsődleges, hogy a sok ismeretlen jól tudjon táncolni egymással.